Závislé rolovací seznamy s podmínkou? Vyřešeno

Programy pro práci v kanceláři (Word, Excel, Access…=>Office)

Moderátor: Mods_senior

Hrada_NM
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: říjen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Závislé rolovací seznamy s podmínkou?

Příspěvekod Hrada_NM » 11 říj 2013 15:28

Zdravím ve spolek,

chtěl bych místní "excel kapacity" požádat o radu. Když jsem tady pátral, tak jsem narazil na "propojené seznamy" ale po vyzkoušení jsem zjistil, že to není úplně to co hledám.

Jedná se mi o to, že bych potřeboval vytvořit seznam produktů (Zámek A, Zámek B, Zámek C, ...) a u každého typu zámku by v dalších buňkách mělo být možné vybrat přesně stanovenou specifikaci daného typu zámku.

Měl bych tedy postupovat takto:
1) v prvním sloupci si ze seznamu vyberu Zámek B
2) v druhém sloupci si zvolím orientaci (levý, pravý, horní, spodní)
3) v třetím sloupci si zvolím délku cylindru (19mm, 22mm, 28mm, ...)
4) ve čtvrtém sloupci si zvolím povrchovou úpravu (nikl, bronz, černá, ...)

atd... konkrétních specifikací by mělo být asi 8.
Problém je v tom, že u Zámku B mohu mít na výběr jiné délky cylindru a povrchové úpravy než třeba u Zámku A.
Každá specifikační buňka by tak měla být vázána na daný typ zámku.

Specifikace si můžu v pomocném listě přesně zadat ke každému zámku, ale nevím jak udělat podmínky, když si si zvolím Zámek A, aby se mi v druhém sloupce zobrazil jiný rozevírací seznam než když si zvolím Zámek C apod.

Dokážete mi pomoci?
Díky!
Přílohy
zamky2.JPG
zamky1.JPG

Reklama
guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Závislé rolovací seznamy s podmínkou?

Příspěvekod guest » 12 říj 2013 12:49

Uspořádání dat není vhodné, ale jinak jste si odpověděl sám. Nevidím důvod, proč by na danou úlohu nešly aplikovat propojené (lépe řečeno závislé) seznamy, tj. využití definovaných názvů a funkce NEPŘÍMÝ.ODKAZ().

Hrada_NM
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: říjen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Závislé rolovací seznamy s podmínkou?

Příspěvekod Hrada_NM » 14 říj 2013 09:30

Pokud nedělám něco zásadního špatně, tak se mi zdá, že to právě na moje zadání aplikovat nelze.

S funkcí nepřímých odkazů musím odkazovat vždy pouze na jeden konkrétní název což by mi pomohlo pouze v případě, že by každý konkrétní sloupec měl vazbu na ten předchozí, ale v mém případě potřebuji aby např. 8 sloupců mělo vazbu vždy pouze na jeden - ten první, který určí co vše budu mít v těch 8 následujících sloupcích za výběr.

:shifty: :shifty:

lubo.
Level 2
Level 2
Příspěvky: 192
Registrován: červen 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Závislé rolovací seznamy s podmínkou?

Příspěvekod lubo. » 14 říj 2013 14:48

Proč si myslíš, že máš něco speciálního (mimo ne zcela vhodného uspořádání dat). Možností je více.

Třeba ve zdroji ověřovacích kritérií vzorec:
=INDEX(range_cylindr;0;POZVYHLEDAT(typ;range_typ;0))

(lepší je to pojmenovat a používat jméno, pozor na absoulutní/relativní odkazy)

Nebo, když se sloupce pojmenují podle jednotlivých typů: =range_cylindr nepřímý.odkaz(odkaz na první sloupec s typem)

Nebo, když se sloupce pojmenují podle jednotlivých typů a v hlavičce sloupce je název vkládané oblasti:
=nepřímý.odkaz(hlavička sloupce) nepřímý.odkaz(odkaz na první sloupec s typem)

(Tohle už můžeš volně kopírovat)

Hrada_NM
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: říjen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Závislé rolovací seznamy s podmínkou?

Příspěvekod Hrada_NM » 15 říj 2013 14:17

Díky, ale jsem asi pořád nějak natvrdlej a nedaří se mi :-/ excel není mé hobby... :roll: :huh:

Dám půl království a krávu tomu, kdo mi udělá vzorovou tabulku. Najde se švarný dobrodinec?

pavel.lasak
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: duben 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Závislé rolovací seznamy s podmínkou?

Příspěvekod pavel.lasak » 15 říj 2013 18:09

Něco o zavyslých seznamech jsem již sepsal:
http://office.lasakovi.com/excel/data/p ... dat-excel/
snad jako nástřel bude vyhovovat.
Více o kancelářském balíku MS Office na http://office.lasakovi.com/ (Word, Excel, PowerPoint, Access, Outlook, Project, OneNote)

Hrada_NM
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: říjen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Závislé rolovací seznamy s podmínkou?

Příspěvekod Hrada_NM » 15 říj 2013 18:39

Děkuju za odkaz - to byl můj věrný pomocník abych se pohnul z místa, ale to je právě věc, která asi neřeší můj problém (bohužel) :-(

Když svůj požadavek převedu do řeči rostlin a zvířat, tak bych v uvedené tabulce potřeboval mít ještě další sloupce ve kterých bude např. že je kůň malý nebo velký, ale zároveň by malý a velký mohl být i člověk ale třeba roslina by již mohla být pouze velká a nikoliv oboje, atd...

K základnímu seznamu voleb bych tak potřeboval připojit cca 8 sloupců pro specifikaci, která je však vázaná vždy pouze na první sloupce, takže by se nemělo jednat o "stromovou" strukturu kdy napíšu AUTO, rozbalí se mi ŠKODOVKA, VW, OPEL, ..., a potom konkrétní typy...


Asi to neumím dost dobře popsat a vysvětlit a nebo je to všem jasný a jde to jenom já to nevidím a už jsem z toho KO :-/ :)

pavel.lasak
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: duben 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Závislé rolovací seznamy s podmínkou?

Příspěvekod pavel.lasak » 15 říj 2013 20:31

Tak seznamy udělat dynamické, třeba přes SVYHLEDAT, (POZVYHLEDAT, INDEX) doplňovat podle toho co se vybere v předchozím.
Pokud budu mít trochu času zkusím něco připravit, pokud nebude někdo jiný rychlejší.

tak jsem něco zkusil jen nástřel, zda chápu správně
Přílohy
vyberove-pole-office-lasakovi-com.xlsx
(15.48 KiB) Staženo 262 x
Více o kancelářském balíku MS Office na http://office.lasakovi.com/ (Word, Excel, PowerPoint, Access, Outlook, Project, OneNote)

Hrada_NM
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: říjen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Závislé rolovací seznamy s podmínkou?

Příspěvekod Hrada_NM » 15 říj 2013 21:38

Joo! :-) Dokonalý - to je přesně ono! Moc děkuju!
Jen když na to tak koukám, tak to vypadá, že to už je trošku vyšší level než funkce za pomoci ověření dat, že? :)

pavel.lasak
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: duben 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Závislé rolovací seznamy s podmínkou?

Příspěvekod pavel.lasak » 15 říj 2013 22:13

Mírně pokročilé ;) . VVYHLEDAT, dynamicky definovaný název ( http://office.lasakovi.com/excel/funkce ... -ms-excel/ ) a ovládací prvek. Ověření dat (to bylo v předchozím odkazovaném článku) ani VBA není použito, ale jde také "doimplementovat".
Více o kancelářském balíku MS Office na http://office.lasakovi.com/ (Word, Excel, PowerPoint, Access, Outlook, Project, OneNote)

pavel.lasak
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: duben 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Závislé rolovací seznamy s podmínkou?  Vyřešeno

Příspěvekod pavel.lasak » 16 říj 2013 18:26

tak jsem soubor doplnil i o využití ověření dat ;) třeba se někomu bude hodit
Přílohy
propojene-zavisle-seznamy-excel.xlsx
(18.37 KiB) Staženo 227 x
Více o kancelářském balíku MS Office na http://office.lasakovi.com/ (Word, Excel, PowerPoint, Access, Outlook, Project, OneNote)


Zpět na “Kancelářské balíky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů