Recenze ASUS B150I PRO GAMING/WIFI/AURA

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

winycz
nováček
Příspěvky: 36
Registrován: červen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Recenze ASUS B150I PRO GAMING/WIFI/AURA

Příspěvekod winycz » 09 čer 2016 10:23

Přichystal jsem si recenzi na miniaturní ITX desku ASUS B150I PRO GAMING/WIFI/AURA.

Obrázek

POPIS DESKY
Základní deska je postavená na chipsetu B150 a je osazena paticí LGA1151 pro procesory z rodiny Intel Skylake. Ačkoli je to malinká deska, tak nabízí široké spektrum konektivity a možností.
U této desky je kladen důraz na její velikost, jejíž rozměry činí 17x17cm.
Čipová sada B150 neumožňuje přetaktování procesoru a je schopna komunikovat pouze s jednou PCI-E x16 sběrnicí a teoreticky nepodporuje PCIe storage jako je například M. 2, který však deska má.

Desku můžeme osadit všemi procesory z rodiny Skylake od Celeron až po Core I7 6700k, jediné zklamání je, že tato deska a celkově čipová sada neumožňuje osazení procesorů Intel Xeon, které zaujali zejména u předchozí generace Haswell a to díky výrazně nižší ceně „bez“ grafického jádra.

K procesoru můžeme osadit až 32GB DDR4 pamětí s maximální frekvencí 2133MHz ve dvou slotech s podporou Dual-Channelu a XMP profilem.

Pro procesorovou část nám deska nabízí 4 fáze, které jsou schopny dostatečně uživit i procesor Core I7 6700k aniž by se chladič VRM v zátěži zahříval do extrémů. Jak je již zvykem u základních desek ASUS digitální řízení napájení pomocí procesoru DIGI+ a mikroprocesorem EPU pro řízení spotřeby. Na desce pak nalezneme 8-mi pinový napájecí konektor pro procesorovou část. (červeně označeno)

Deska disponuje kvalitními součástkami s technologií 5X Protection II.
• LAN GUARD – galvanické oddělení síťového konektoru
• Ochrana před napěťovými a proudovými výkyvy
• Zadní vstupy a výstupy z nerezové oceli
• Kvalitní japonské kondenzátory a další součásti napájecí kaskády desky jež je tvořena ze 6-ti fází

Co se týče konektivity základní desky, můžeme na ní nalézt 3 4-pinové konektory (zelená) pro připojení ventilátorů z nichž jeden slouží i pro připojení pumpy vodního chlazení, konektor pro připojení audio konektorů na předním panelu bedny(fialová), jeden konektor pro rozšíření o dvě USB2.0 (žlutá) a jeden konektor pro rozšíření o dvě USB3.0 (žlutá), 4 SATA III (6G) konektory (oranžová), jeden konektor pro připojení šifrovacího TPM modulu (růžová), konektor pro připojení předního panelu PC skříně a samozřejmě jeden PCI-E x16 slot pro grafickou či jinou rozšiřující kartu.

Obrázek

V poslední řadě ze spodní strany základní desky slot pro M.2 SSD disky a hnědě vyznačených 10 RGB LED diod.

Obrázek

ZADNÍ PANEL
Mezi další vstupy a výstupy desky jsou, dvě USB 2.0, PS2 port sloužící pro připojení jak klávesnice, tak i myši, Optický S/PDIF konektor, HDMI, USB 3.0 Type-C, síťový RJ45, 2x USB 3.0 konektory, dále pak 2 konektory pro připojení antény BlueTooth a Wi-Fi a v poslední řadě 6 konektorů zvukovky.

Obrázek

BLIŽŠÍ POHLED NA KONTROLÉRY
Zvuková část SupremeFX s kodekem od Realteku ALC1150, který je ukrytý pod kovovým krytem pro odrušení elektromagnetického vlnění, je oddělena průhledným podsvíceným pruhem od zbylé části desky, aby nevznikalo rušení od zbytku desky. Filtrační kondenzátory jsou použity kvalitní značky Nichicon. Sluchátkový zesilovač je použit až RC4580 od společnosti Texas Instruments, který je schopen nakrmit až 300 ohmová sluchátka.

Mezi pasivem napájecí kaskády a I/O konektory na desce se nachází Asmedia 1442K pro zprostředkování HDMI/DVI.

Síťová část je tvořena Gigabitovým mikrokontrolérem od Intelu I219V s technologií GameFirst a Anti-surge LANGuard pro galvanické oddělení síťového konektoru RJ45 od zbytku součástek. Wi-Fi standardu 802.11 a/b/g/n/ac podporující frekvence 2.4 a 5GHz a Bluetooth verze 4.1.

SOUČÁSTI BALENÍ
V balení nalezneme samotnou desku, I/O štít, polepy s popisky kabelů, instalační kit pro procesor, 2 SATA III 6G kabely, montážní kit se šroubky pro M.2 disk, bezdrátová anténa, stahovací pásky na kabely, manuály, CD s drivery a v poslední řadě nálepka ASUS.

Obrázek

SOFTWARE
Mezi základní softwarovou výbavu desky patří ASUS AISuite, který slouží pro monitorování teplot, rychlostí ventilátorů, napětí na různých segmentech a frekvencí a také spíše odhadovanou spotřebu.
Komponenty AISuite:
DIGI+ VRM pro bližší nastavení vlastností napájecí kaskády
TurboV Evo, které však u této desky slouží pouze k přetaktování grafického jádra procesoru, neboť deska neumožňuje přetaktování procesoru, pouze jeho podtaktování snížením násobiče
EPU umožňuje ovládání spotřeby počítače, kdy si můžeme vybrat, jestli chceme například nejvyšší výkon či maximální úsporu energie a další
FanXpert 2+ umožňuje měnit nastavení jednotlivých ventilátorů, nastavovat grafy otáčení dle sebe a můžeme i nastavit situaci (teplotu) při které se nebudou točit ventilátory připojené k desce, regulace je možná jak u PWM ventilátorů, tak i u klasických 3 pinových změnou napětí, jsou zde i různé předvolby a uživatel si může vytvořit několik svých schémat, které si může uložit a pak jednoduše aktivovat
PCcleaner obdoba ccleaneru, tedy analyzuje a čistí počítač
System information
Ai charger+
Mobo connect
Push Notice slouží pro monitorování pc například v zařízení s os android
USB 3.0 boost

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek



Dále je k desce dodávaná externí aplikace ASUS AURA, která slouží pro ovládání podsvícení základní desky. Máme pak na výběr statického podsvícení, efektu dýchání, stroboskopického efektu, blikání dle hudby, barvu podsvícení dle teploty procesoru, dále pak efekty wave (vlna), Starry Night, Glowing Yo-Yo, Rainbow, Comet a „Flash and Dash“.

Obrázek

Některé režimy si ukážeme v následujícím videu zde

Obrázek

ASUS Realtek HD audio + Sonic Radar
K ovladači zvukové části není moc co říci, jednoduchý, přehledný, avšak bych vytknul absenci Dolby Digital nebo alespoň dts.

Zajímavou funkcí je pak Sonic Radar, nástroj pro FPS hry. Dokáže lokalizovat ve hře směr a vzdálenost výstřelů, explozí, kroků, výkřiků a zvuků odpočítávání bomby tak aby mohl hráč podle toho reagovat.

Obrázek

ASUS GameFirst
Program sloužící pro upřednostnění počítačových her při průchodu síťovou kartou, aby hráč dosáhl co nejnižší odezvy ve hrách. Je zde možnost manuálního či inteligentního automatického nastavení, aplikace zároveň slouží pro monitorování toku dat v síti.

Obrázek

ASUS RAMCache
Definice ze stránek ASUS:
„Software ROG RAMCache poskytuje uživatelsky přívětivé a transparentní řešení, jak zvýšit celkový výkon počítače přes využití systémové paměti (DRAM), která není používána.
RAMCache umístí mezipaměť RAM mezi hard disk a aplikace. V reálném čase zjistí Vaše požadavky na celkový výkon PC s ohledem na aplikace, které momentálně používáte a na Vaše požadavky ohledně I/O disku. RAMCache zkopíruje nejčastěji používaná data z disku na mezipaměť RAM, kde mohou být rychleji zpracována a poté je automaticky přepíše zpět na disk - takto zvýší celkový výkon počítače a to s minimálním rizikem ztráty dat.“

Obrázek

POSTŘEHY A OSOBNÍ ZKUŠENOST
Celá sestava byla složena z následujících komponent:

Základní deska ASUS B150 PRO GAMING/WIFI/AURA bios v.0301
Procesor Intel Core I7 6700K + Noctua NH-D14
Paměti RAM Kingston HyperX Fury Black 1x8GB 2133MHz CL14
Grafická karta Sapphire R9 290x Tri-X
Zdroj Corsair CX600M
Pevné disky Intel SSD 330 series 60GB
WDC Blue 1TB
Operační systém Windows 10 Pro 64-bit

První čehož jsem si všiml, že blikání podsvícení desky nebo spíše dýchání bylo neplynulé po výrazných jasových skocích, což napravil update biosu na verzi 0301.

V desce jsem měl osazen procesor Core I7 6700k, deska si s ním bez problému poradila i při plné zátěži heatsink napájecí kaskády nebyl nijak vařící, dala se na něm udržet ruka. Přetaktování procesoru nebylo možné, avšak deska umožňuje přetaktování pamětí a grafického jádra Intel HD Graphics, které jsem pouze namátkou vyzkoušel popohnat o 100MHz výše.

Žádných problémů s deskou během testovací doby jsem si nevšiml, měl jsem v ní osazenou i poměrně výkonnou grafickou kartu R9 290x.

ZÁVĚR A ZHODNOCENÍ

Se základní deskou jsem byl více než spokojen, nabývá opravdu kompaktních rozměrů 17x17cm při kterých uspokojí téměř každého, není problém desku osadit nejvýkonnějším procesorem z rodiny Skylake Core I7 6700 s až 32GB RAM a osadit do ní jakkoli výkonnou grafickou kartu, rychlý SSD disk do slotu M.2 a to celé uzavřít do malé ITX skříně. Vzhledem k rozměrům není špatná kombinace s například kompaktní, ač výkonnou R9 Fury Nano.

Deska nabývá opravdu atraktivního vzhledu a krásného podsvícení tvořeného 10 LED s funkcí AURA a dále pak podsvícené zvukové části. Velmi zajímavé řešení je osazení slotu M.2 ze spodní strany desky, ale výměna takového SSD je pak docela pracná, avšak za tento slot může být kupující desky při těchto rozměrech rád.

Dále bych také ocenil integrovanou Wi-Fi a bluetooth s externí anténou.

Desku lze sehnat za příjemných 3,399 Kč ve slevě o neuvěřitelnou korunu v CZC.cz s tříletou zárukou a ještě dostanete jako dárek hru DOOM z letošního roku.

Děkuji českému zastoupení ASUS za poskytnutí základní desky.

Posledních pár fotek ze sestavy:
Obrázek
Obrázek

Reklama
Uživatelský avatar
PC-HELP_robot
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 299
Registrován: duben 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Recenze ASUS B150I PRO GAMING/WIFI/AURA

Příspěvekod PC-HELP_robot » 09 čer 2016 10:47

Děkujeme moc za povedenou recenzi, publikováno

Uživatelský avatar
x-rated
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2124
Registrován: říjen 14
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Recenze ASUS B150I PRO GAMING/WIFI/AURA

Příspěvekod x-rated » 11 čer 2016 19:11

winycz píše:Celá sestava byla složena z následujících komponent:
Základní deska ASUS B150 PRO GAMING/WIFI/AURA bios v.0301
Procesor Intel Core I7 6700K + Noctua NH-D14
to navrhoval nějakej chytrolín, ne? :D
9900K / G.Skill 32GB@4 GHz / MXI Formula / RTX 2080 Ti / Sabrent 4 TB NVMe / X-Fi THD / HD660S / G403 / G815 / UP2715K 5K IPS / HX1000i / Define R6 / EKWB full

winycz
nováček
Příspěvky: 36
Registrován: červen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Recenze ASUS B150I PRO GAMING/WIFI/AURA

Příspěvekod winycz » 11 čer 2016 20:34

x-rated... Core I7 6700k vlastním a mám ho osazený s tím chladičem samozřejmě v jiné desce. Použil jsem ho pouze v této desce abych dokázal určit zda-li je deska schopna bezproblémového chodu s například Core I7 6700 a taktéž fotky vypadají vtipně, když je deska schovaná pod chladičem :D


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Popis (recenze) Asus ROG Strix Z790-A Gaming WIFI II
    od KingGustavo » 27 lis 2023 19:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1368
    od KingGustavo Zobrazit poslední příspěvek
    28 lis 2023 16:14
  • Asus ROG Delta Core - Recenze
    od KingGustavo » 03 říj 2023 14:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    4345
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    06 říj 2023 18:27
  • Recenze ASUS ROG STRIX Radeon RX 6650 XT V2 OC Edition
    od winycz » 27 čer 2023 22:57 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    13511
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    27 čer 2023 23:00
  • TUF GAMING B760-PLUS WIFI D4 bude mi podporovať 14gen intelu ?
    od pelekardo » 27 říj 2023 09:36 » v Vše ostatní (hw)
    2
    1407
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    27 říj 2023 11:44
  • PC za 18k, bez OS, bez GPU, Casual Gaming
    od Scarum » 12 črc 2023 19:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1682
    od Scarum Zobrazit poslední příspěvek
    15 črc 2023 21:34

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů